Ancistrus sp. - albino
- petrigaper33
- May 25, 2015
- Branje traja 2 min

Ancistrus dolichopterus, (Kner, 1854) - L183 je zelo razširjen algojedec po akvarijih po vsem svetu. Na žalost ga trgovci dostikrat zamešajo z veliko večjimi Plecostomusi, kateri opravljajo svoje delo le v rani mladosti, nato pa se le še debelijo in rastejo. Modrega rogatca je odkril Kner že davnega leta 1854 v porečju reke Amazonke.
Sistematika: Animalia - Chordata - Vertebrata - Osteichthyes - Gnathostomata - Teleostomi - Euteleostomi - Actinopterygii - Actinopteri - Neopterygii - Teleostei - Elopocephala - Clupeocephala - Otocephala - Ostariophysi - Otophysi - Siluriphysi - Siluriformes - Loricariidae - Ancistrinae (Hypostominae) - Ancistrus - dolichopterus.
Sinonimi: Hypostoma punctatum, L183, Xenocara dolichoptera
Tuja imena: Bristlenose, Bushymouth catfish, common - ancistrus (angl.), Silure à museau en brosse (franc.).
Domovina: Brazilija; območje Rio Negra; spodnji tok reke Trombetas, Tefé, Madeira in Tapajós; Gvajana.
Biotop: stoječe in tekoče vode, polne korenin in vejevja.
Spol: samcu začnejo rasti »rogovi« na glavi, ko je velik približno 6 cm; samice so brez teh »rogov« ( lahko jim zrastejo nekaj milimetrov dolgi izrastki tik ob ustih).
Primerjava samca in samice:
Obarvanost: naravna vrsta ima temno olivno , rjavo do črno telo, ki je posuto z belimi pikicami, katera velikost variira od čisto majhnih pa do velikosti bucikine glave; albino različica ima rumeno telo in rdeče oko, brez belih pikic.
Obnašanje: med seboj so dokaj neprijazni; dostikrat se stepejo, predvsem samci; do drugih rib so miroljubni; poizkušajo pojesti ikre ribam, ki ikre polagajo na ravno podlago, se pravi ostrižnikom.
Ureditev akvarija : 1 -2 milimetrski pesek; zasaditev je lahko močna ali redka; dosti skrivališč, ki jih naredimo iz kamenja, korenin, kokosovih lupin.
Hrana: vsejedec; poudarek na rastlinski prehrani – poparjene bučke, poparjeno korenje, poparjena solata, paprika, spirulina v lističih …
Razmnoževanje: je riba, ki ne zahteva preveč, da se zdrsti; najbolje je, da parček prestavimo v akvarij, kjer je filter ki vodo prefiltrira nekako 2x na uro; nastavimo neko površino, kamor bo samica prilepila ikre – to je lahko kamen, korenina, kokosova lupina, lončen lonček …; da vzpodbudimo drst zamenjamo vsaj 60% vode, ki naj ima 1 ali 2° C manj od te v akvariju; kmalu za tem, ponavadi še isti dan zvečer lahko pričakujemo ikre, ki se ob temperaturi okoli 24° C razvijejo po 4 -5 dneh; splavajo mladice, ki imajo rumenjakovo vrečko, ki jim zadostuje za prve dni; ko rumenjakova vrečka izgine, začnemo mladice hraniti tako kot odrasle ribe; ob višji temperaturi in dobrem hranjenju mladice zrastejo zelo hitro
Življenjska doba: okoli 10 let.
Ogroženost: ni na IUCN rdeči listi leta 2006 Posebnosti: obstaja več različic (naravna, albino …)
Modri rogatec, Ancistrus dolichopterus, (Kner, 1854) - L183 je zelo razširjen algojedec po akvarijih po vsem svetu. Na žalost ga trgovci dostikrat zamešajo z veliko večjimi Plecostomusi, kateri opravljajo svoje delo le v rani mladosti, nato pa se le še debelijo in rastejo. Modrega rogatca je odkril Kner že davnega leta 1854 v porečju reke Amazonke.
Pripravil in uredil: Gašper Petrič
Vir: http://www.akvazin.si/
Comentarios